Odra zimą – dbajcie o bezpieczeństwo.

Zima to pora, w której oczywiście nie pływamy łódką CityBoats, ale serdecznie zachęcamy do spacerów. Prosimy jednak szczególnie dbać w tym czasie o bezpieczeństwo. Zdajemy sobie sprawę, że na widok zamarzniętej wody kusi niejednego spacer i ślizganie się po lodzie. Zalecamy jednak definitywnie nie decydować się na takie kroki, gdyż lód na zamarzniętej rzece często pęka i wtedy już nic nie będzie w stanie nas uratować. Nawet w czasie silnego mrozu, gdy wydawać by się mogło, że lód jest gruby, to tylko pozory, gdyż wtedy również może nie wytrzymać ciężaru ciała i popękać. O wypadek tragiczny w skutkach w takiej sytuacji bardzo łatwo. Kiedy lód pęknie, dalszy rozwój akcji będzie bardzo szybko się rozwijał. Człowiek będący ofiarą takiego wydarzenia może bardzo szybko umrzeć, gdyż wyziębienie organizmu powoduje takie skutki.

Apelujemy więc, abyście podczas spacerów nad rzeką nie wchodzili i nie wbiegali na zamarznięty lód, nawet jeśli będzie panował kilkustopniowy mróz, gdyż nigdy nie zagwarantuje to, że nie dojdzie do katastrofy. Tutaj ryzyko załamania lodu istnieje zawsze.

Szczególnie prosimy uważać też na dzieci i nie zostawiać ich bez opieki. Nieustannie powtarzajcie im co może się stać, gdy wejdą na zamarzniętą rzekę.

Na zamarzniętą rzekę uważać powinni też wędkarze, którzy będą zamierzali łowić na niej ryby oraz osoby spacerujące z psami – pamiętajcie nigdy nie wbiegać za nimi na zamarznięty lód na rzece.

Gdy jednak dojdzie do wypadku i lód załamie się pod jakąś osobą, przede wszystkim nie wolno panikować i wykonywać gwałtownych ruchów. Wskazane jest wtedy wołać o pomoc i próbować wydostać się na lód w kierunku, z którego się tutaj dostaliście. Po lodzie należy poruszać się czołgając, a jeśli lód będzie nieco grubszy – należy poruszać się na czworakach. Jeśli jednak niemożliwe będzie wydostanie się na lód, koniecznie wołajcie o pomoc nie ruszając się przy tym.

Jeśli z kolei ktoś z Was podczas spaceru nad rzeką zauważy, że pod kimś załamał się lód, powinien od razu zadzwonić pod nr alarmowy i poinformować o tym policję oraz pogotowie. Nie należy biec w kierunku osoby tonącej, gdyż pod Wami również załamie się lód. Nie można podejść też do przerębla w wyprostowanej pozycji, gdyż zwiększa się wtedy punktowy nacisk na lód. Do osoby, pod którą załamał się lód należy podejść na czworakach, czołgając się lub pełzając. Możecie również pomóc takiej osobie, podając jej jakikolwiek przedmiot, którego mogłaby się złapać i spróbować wyciągnąć ją w ten sposób. Po wyciągnięciu osoby z wody, koniecznie udzielcie jej pierwszej pomocy- zmieńcie mokre ubrania na suche, a kiedy będzie ona nieprzytomna bądź nie będzie mogła się poruszać, starajcie się jej niepotrzebnie nie przemieszczać. Wystarczy, że okryjecie ją kocem bądź obojętnie jakim ubraniem i poczekacie aż przyjedzie karetka pogotowia.

Mamy jednak nadzieję, że żadne nieprzyjemne sytuacje nie spotkają Was tej zimy i że będziecie stosować się do opisanych zaleceń. Wierzymy, że wtedy zimowe spacery w naszej okolicy będą dla Was przyjemne.